Odmor i putovanje s bebom
Vrlo često se zapravo nameće pitanje nakon koliko vremena dijete možete voditi na put, da li je prerano ili nezdravo voditi malu bebu ili slično.
Kada prođu prva dva mjeseca, te beba lagano napreduje u težini i nema nikakvih zdravstvenih tegoba može na put. Naravno da posebnu pozornost treba obratiti detaljima na koje možda inače ne biste skrenuli pozornost:
1. Ono što je prvo je svakako auto sa klimom i grijanjem. Nezaobilazno je voditi računa o tome da je djetetu potrebna idealna temperatura. Kod malenih beba sustav za regulaciju vlastite temperature tijela još uvijek nije dovoljno dobro razvijen, pa je bitno da beba putuje u ugodnoj temperaturi automobila. Odjeća treba biti jako udobna, a najbolji odabir su jednodijelne pamučne piđamice i kombinezoni jer šavovi neće nažuljati malu bebu. Izbjegavajte tvrde takanine poput jeansa bez obzira koliko vaša beba izgledala slatko u njima. U autosjedalicu bebu stavljate u tankom sloju odjeće, te morate skinuti jakne. Gotovo sve sjedalice koje možete pronaći na našem tržištu nude dobru toplotnu izolaciju, te bebi neće biti hladno. Ako je u automobilu neobično hladno ili brinete pokrijte preko sjedalice bebu dekicom koja je posebno namijenjena za sjedalice.
2. Za prvo putovanje izaberite destinaciju koja nije previše udaljena od vašeg mjesta boravka kako biste se relativno brzo mogli vratiti sa ljetovanja ukoliko se dijete razboli. Svako dijete je priča za sebe, te ćete možda primijetiti kako pravila i navike koje su funkcionirale čak i za vaše starije dijete ne možete primijeniti za drugo dijete. Vodite se vlastitom intuicijom i ponašanjem bebe kod kuće.
3. Spakirajte se pametno. Ponesite dovoljno pelena, maramica i potrepština za bebu da potraju dulje od trajanja putovanja. Ne zaboravite nekoliko omiljenih igračaka i dekica. Nemojte pretjerivati s pakiranjem, osim ako putujete na neko izolirano mjesto. Sve potrepštine za bebu možete vjerojatno kupiti u destinaciji. Važno je da ponesete ono nužno za prvih nekoliko sati ili jedan dan ukoliko putujete uvečer ili neradnim danom.
3. Higijena mjesta u koje idete je posebno važna, po mogućnosti idite u već provjerena mjesta gdje znate da vas ništa neugodno neće iznenaditi. Provjerite postoje li sadržaji prilagođeni bebi. Provjerite ima li vaš smještaj kolijevku ili sigurno mjesto za spavanje za vašu bebu.
Planirajte zaustavljanja. Ako vozite, planirajte česta zaustavljanja kako biste bebi omogućili da se protegne i promijeni okolinu. Zaustavite se i prozore povremeno otvorite kako bi neprestano u autu bio svjež zrak, no, pripazite da ne napravite propuh kako ne biste napravili samo veću štetu. Te prilikom otvaranja prozora i vrata prekrijte dijete dekicom. Osnovno pravilo je da se zaustavljate minimalno svakih 2 sata vožnje, napravite bar petominutnu pauzu u kojoj ćete bebu izvaditi iz autosjedalice kako bi promijenila položaj
4. U brzini prilikom spremanja ono što nikako ne smijete zaboraviti je tekućina. Ono što vam nikako ne bi trebalo biti neugodno je da ukoliko budete imali bilo kakvih nejasnoća, novih reakcija nazovete pedijatra. Svakako prije putovanja zatražite njegov broj na koji će biti dostupan ukoliko vam bude potreban bilo kakav savjet.
5. Neka hranjenje bude jednostavno. Ako dojite, tu ste u velikoj prednosti jer ne morate razmišljati o hrani. Za hranjenje formulom, prethodno odmjerite prah u posude radi lakšeg miješanja.
6. Razmislite o nosiljki za bebe – klokanici. Lakša je za navigaciju u zračnim lukama ili na prepunim mjestima od kolica. Ipak, nemojte nasumično odabrati prvu koju nađete u dućanu. Bitno je odabrati nosiljku koja omogućava pravilan položaj djeteta u nosiljci te koja je prikladna za dob vašeg djeteta.
7. I na odmoru se pokušajte držati rutine. Pokušajte održavati bebin uobičajeni raspored spavanja i hranjenja kako biste smanjili smetnje.
Vezano:
Odgovori